AUTORSKÉ KOMIKSY:

(scénář, ilustrace)

Elegie prokletých duší 

(2021, Czech News Center, časopis ABC)

Kateřina Košnarová jednoho dne obdrží rok a půl starý dopis od ztraceného bratra Gabriela, který opustil Prahu kvůli svému pozorování vlčích smeček již před dlouhými sedmi roky.  Od té doby po něm nebylo vidu ani slechu. V dopise nemocí zužovaný Gabriel svou sestru žádá, aby přijela do malé osady Luedin, ležící kdesi uprostřed lesů v Karpatech, kde se nachází on i jeho rodina. Tu má Kateřina bezpečně dopravit zpět domů, protože bratr již na to nemá síly. Kateřina se tedy okamžitě vypraví na místo, odkud byl dopis odeslán. Opuštěná a od okolního světa odříznutá osada Luedin je dlouhodobě ohrožována divokými šelmami, které v pravidelných intervalech útočí na její obyvatele. V okolních lesích se děje něco podivného a Gabriel se tomu snažil přijít na kloub. Jak Kateřina postupně kráčí v bratrových šlépějích, nebezpečí, které se mu stalo osudným brzy začne stáčet svou pozornost i k ní...   

Štěkot uvázaných psů

(2021, Universum)

Podzimního rána roku 1941 je v zapadlé pražské ulici protektorátu Čechy a Morava nalezeno mrtvé tělo s vyřezaným hákovým křížem na hrudi. Dramatičnost celé situace podtrhuje fakt, že obětí je hlavní komisař Antonín Kohorouz - vzor policejního sboru s řadou vyřešených případů za sebou. Případu se ujímá jeho kolega Petr Meltke, dávný Kohorouzův přítel, který ale má nejlepší roky už dávno za sebou. Za přísného dohledu nacistického aparátu začne Meltke rozplétat nitky komplikovaného případu. Brzy pochopí, že případ má politické pozadí, a nebezpečí začne ohrožovat samotného Meltkeho i jeho rodinu.

KOMIKSY:

(ilustrace)

Démoni balkánské války

(2022, Grada)

Text/scénář: Vladimír Dzuro, Jan Kužník, Zdeněk Ležák

Komiks Démoni balkánské války vznikl na základě skutečných událostí popsaných v bestselleru Vladimíra Dzuro Vyšetřovatel. Děj se odehrává během války v bývalé Jugoslávii a následného vyšetřování a stíhání válečných zločinců. Kniha si mimo jiné klade za cíl přiblížit nesmyslnost samotného válečného konfliktu, zrůdnost etnického násilí a nebezpečí falešných zpráv v médiích, a to i těm čtenářům, kterým textově obsáhlé dílo Vladimíra Dzuro zatím uniklo. 

Stalin: krutý vládce Ruska

(2019, Euromedia Group)

Text/scénář: Zdeněk Ležák

Dějiny nám ukazují Stalina jako Leninova korunního prince, který po něm převzal vládu nad Sovětským svazem a udržel si ji až do konce svého života. Pravdou ale je, že Stalin si tuto pozici mezi ostatními bolševiky musel vybojovat. Kdyby selhal, možná by jej některý z jeho soudruhů popravil, jako to sám Stalin dělal jim. V počátcích využil toho, že konkurenti podceňovali jeho inteligenci. Než odhalili jeho plány, už byli lapeni v pavučině Stalinových intrik a nezmohli se na odpor. Stalin se brzy ukázal jako nejkrutější totalitní diktátor 20. století. Nová komiksová kniha ho ukazuje i po té lidské stránce. S lehkou nadsázkou sleduje Stalinovy osudy od roku 1917 až po jeho smrt v roce 1953, a zároveň s tím i politické dějiny tehdejšího bolševického Ruska. 

Kronika nacismu

(2019, Albatros media)

Text/scénář: Zdeněk Ležák

Prozkoumejte neveselé dějiny. Vtipně a svižně. Komiksově!

Kladete si otázku, proč vypukla 2. světová válka, nejničivější válka v dějinách? Pak vám ji pomůže zodpovědět právě tato kniha, protože popisuje mimo jiné nacismus, který byl jednou z větví fašismu. V textové části budete sledovat vznik a vývoj fašistických hnutí v různých zemích od jejich počátků po konec 2. světové války. Sarkasticky psaná komiksová část se věnuje pouze německému nacismu se zaměřením na ústřední postavu hnutí Adolfa Hitlera. 

Do švestek jsme doma

(2018, Universum)

Text/scénář: Martin Nekola

Jaké nástrahy číhaly na uprchlíky po únoru 1948, jak těžký byl pobyt v uprchlických táborech, cesta na druhý konec světa a zvykání si na neznámé prostředí? To vše se čtenáři dozví v příběhu fiktivní rodiny Novákových, který je však postaven na reálných základech. Otec novinář, stoupenec masarykovské demokracie, je záhy po komunistickém puči přinucen okolnostmi odejít spolu s manželkou a dvěma malými dětmi do zahraničí. Na několik měsíců uvíznou v německém táboře a čekají na možnost vystěhovat se dál. Nakonec odjedou do daleké Austrálie, která na přelomu 40. a 50. let vítala evropské exulanty s otevřenou náručí. Přesto nebyly začátky jednoduché.
Autor scénáře je historik, který se exilovou problematikou zabývá řadu let a patří k našim předním odborníkům. Studiem archivních pramenů a korespondencí s dosud žijícími pamětníky vytvořil děj, který nás vrací k tísnivým počátkům studené války a komunistického režimu. 

100 let Československa v komiksu

(2018, Albatros media)

Text/scénář: Zdeněk Ležák

Dějiny Československa v netradičním komiksovém zpracováníPřipomeňte si ty nejdůležitější milníky naší historie u příležitosti stoletého výročí vzniku republiky. Texty Zdeňka Ležáka a ilustrace Jakuba Duška názornou a zábavnou formou mapují po desetiletích vývoj Československa až po jeho rozpad. Přinášejí tak stručné a přehledné dějiny naší země v jedinečném zpracování. Výjimečná publikace kombinuje komiksové příběhy a faktografické texty, které uvádějí čtenáře do širších souvislostí.  

Kronika bolševismu

(2017, Albatros Media)

Text/scénář: Zdeněk Ležák

Prozkoumejte naše neveselé dějiny. Vtipně a svižně. Komiksově!V jaké situaci se nachází Rusko v říjnu 1917? Válkou vyčerpaná země se zbavila carského samoděržaví, nadále ale bojuje proti mocnostem. Přichází bolševická revoluce! Sledujte, jak vzniká první stát pod diktaturou proletariátu. A nahlédněte do života Lenina, ale i do 19. století, kdy se rodí socialismus, z něhož vzklíčí komunismus, marxismus, leninismus a další ismy. Zní to jako encyklopedie? Kdepak! Tohle všechno tu projdete zábavně a komiksově!  

HRANÉ PROJEKTY

Za Oponou - TV seriál

Do zapadlého pražského divadla Blancharde nastupuje nový ředitel Petr Kaluža (Hynek Čermák). Hned po nástupu zjišťuje tristní stav divadla i ansáblu a hodlá tomu udělat přítrž a všechny postavit do latě! Očekává aktivní účast ode všech - k nelibosti všech.

Česko, 2019, 10x15 min

Režie: Dan Pánek

Scénář: Jakub Dušek

Kamera: Karel Janda

Hrají: Hynek Čermák, Kamil Halbich, Jaroslav Plesl, Jana Pidrmanová, Lenka Krobotová, Radek Kuchař, Julie Šurková, Simona Babčáková, Anna Stropnická, Pavel Rímský, Filip Kaňkovský, Tomáš Havlínek, Filip Chlud, Vojtěch Záveský, Tomáš Fišera, Jáchym Kučera, Pavel Šimčík, Jiří Panzner, Anežka Rusevová, Lukáš Burian, Zdeněk Vencl, Jakub Koudela, Josef Carda, Jiří Hána, Kateřina Klausová

Franta a Jarin: Rendez - vous

Franta má smluvené rande s mladou, krásnou Kateřinou. Na schůzku je pečlivě připravený, dokonce má pro ni i hezké překvapení. Jenže skrývá i nemilé tajemství a čím dál více je Kateřině jasné, že tady něco není v pořádku. A pak přichází nečekaně Jarin a celé rande nabírá absolutně jiný spád.

Česko, 2013, 25 min

Režie: Jakub Dušek

Scénář: Jakub Dušek

Kamera: Jiří Bolina

Hrají: Radek Kuchař, Tomáš Fišera, Kateřina Veckerová, Martin Sitta, Ernesto Čekan, Vojtěch Záveský

Franta a Jarin: Přišel jsem si půjčit pruty

Franta si přichází půjčit pruty od svého kolegy z práce Jarina. Jarin jej jako správný hostitel uvede do svého bytu a po chvíli se v přátelském rozhovoru dostanou k Jarinově zájezdu, ze kterého se před nedávnem vrátil. Jarin za chvíli vytáhne své eso z rukávu: video z dovolené, které sám natočil a sestřihal. K Frantově smůle toto video Jarin pouští , aby se mohl pochlubit podrobnostmi. Franta kvůli prutům, pro které si přišel ze slušnosti video sleduje, jenže netuší, že tohle je teprve začátek Jarinových muk.

Krátkometrážní / Komedie

Česko, 2011, 7 min

Režie: Jakub Dušek

Hrají: Radek Kuchař, Tomáš Fišera

Country Club: První směna

Vendelín Kawkowski, stydlivý a uzavřený hoch s prapodivným jménem nastupuje první den na směnu do hospody třetí cenové kategorie jako číšník. Hned se mu v lokále zalíbí Jana, mladá a pohledná návštěvnice, které plní všechna přání. Seznamuje se také s dalším pravidelným hostem, Zdenkem, který nesnáší mladé lidi a dává jim to setsakramentský najevo. Samozřejmě ani Vendelín není vyjímkou. Přes všechny nepříjemné situace, které mu připraví protivný a zlomyslný Zdeněk a dva líní, svérázní kuchaři, kteří plivou hostům do jídla stále Vendelín věří, že se s dívkou sblíží a počátek jeho pracovního života se pro něj stane také počátkem milostného života. Povede se mu to?

Komedie

Česko, 2009, 35 min

Režie: Jakub Dušek, Tomáš Fišera

Kamera: Vojtěch Vančura

Hrají: Vojtěch Kotek, Lucie Vondráčková, Radek Kuchař, Martin Sitta, Zdeněk Vencl, Zdeněk Srstka, Stanislav Lehký, Jakub Dušek

ANIMACE